Dragi moj!
Nadejam se, da mi pošlješ že za četrtkovo številko nadaljevanje svojih slik. Pazi, da ne žališ s portreti, saj poznaš nervozneže!
Škrjanec mi je pravil, da se Goestl jezí, ker ne prinašam njegovega odgovora. Toda tega ne bi storil za nič. Odgovor je sploh nemožen, ker sem baš jaz urednik. Odgovarja naj v »Edinosti«, če že hoče! Sicer bodo rekli: sam sebe hvali! — In sicer: odgovor je prav à la Goestl: dolgovezen, dolgočasen in okoren! Odgovora bi bilo vsaj za 8 številk! Kje imam prostora? Že radi Cankarjeve kritike o Funtku in radi razprave o »Umetnosti in kritiki« sem imel dovelj sitnosti. »Samo literaturo špoga!« zabavljajo. Torej niti ne smem, če bi hotel! — Sploh pa je Goestlov spis jako grobjanski in kar nič duhovit. Ako bi že kaj odgovarjal, naj bi storil to satirično, ne pa tako resno filistrsko.
Baje mi grozí Goestl, da ne bo pisal več. Njegova škoda bo, ne moja! —
Torej komers se bo res vršíl. Ha, ha! Kdo se bo zmenil za resolucije dijakov?! Kaj sem vedel prej o praktični politiki! In Vi hočete učiti izkušene, stare? Tu se ne gre za tega ali onega veljaka, nego za narod. Tega treba pri nas (Tvojega ne poznam!) spreobrniti, ne pa prvakov. Duhovni so in bodo imeli pri nas vedno prvo besedo. Te jim ne vzame noben vrag! — Kar pa je delavcev, te imajo prej ali slej socijalisti. Časov tek se ne da ravnati ali celo zavirati z dijaškimi komersi in resolucijami.
Sprejeli Vas bodo lepo, za hrbtom se Vam bodo pa smejali. Nu, samí se boste čez nekaj let smejali — sebi!!
Krst bo 3. pr. m.
Minka in jaz Te iskreno pozdravljava.
Mini čestitam.
Živel! Ves Tvoj
Fran
Goestl bajé zabavlja čez humoreske. Čudak! Pa mi je sam poslal že — tri humoreske!!
KORESPONDENCA